O nás

Chovatelská stanice s chovnými kočkami z Thajska

Chovatelská stanice s chovnými kočkami z Thajska FANCY DIAMONDS *CZ je rodinná chovatelská stanice, která byla založena v prosinci 2014 pod názvem FANCY THAI *CZ s registrací pod WCF (World Cat Federation). S přechodem pod FIFé (Fédération Internationale Feline) v roce 2015 došlo ke změně názvu na FANCY DIAMONDS *CZ.

Snahou naší chovatelské stanice je přispět k záchraně tohoto úžasného plemene a přiblížení se co nejvíce k typu Královské kočky ze Siamu (více v sekci Něco o Thajských kočkách). Pouhé plození koťat s PP nevnímáme jako chov. Jdeme cestou výběru ideálního páru, který zohledňuje genetické, vzhledové a povahové rysy, aby byla šance, že kotě předčí rodiče. Velký důraz klademe na čistotu chovu, kvalitu krevních linií a zdraví kočiček.

Všechny naše kočičky jsou právoplatnými členy domácnosti, která jim je plně přizpůsobena jak vybavením, tak chodem. Naší prioritou je spokojenost a zdraví našich kočiček, čemuž odpovídá míra péče, lásky a energie, kterou jim dáváme.

CHOVNÉ KOČKY

První chovnou kočičkou se stala Habibi Thai Royal Beauty *TH, která byla přivezena z Thajska a je ve zbarvení seal-point. Říkáme ji Habí. Má ve vrchovaté míře krásu, bystrost a eleganci Thajských koček. Tyto vlastnosti byly také hodnoceny jako excelentní na výstavách, jichž se zúčastnila. Habí se může jako jediná Thajská kočka v ČR pyšnit titulem "Distinguished Merit", který se uděluje za kvalitní potomstvo. Habí má velmi přímočarou povahu a ostražitost potřebnou v divoké přírodě. Tyto vlastnosti získala na počátku svého života v Thajsku, kde strávila své "kotěcí" měsíce. Její postřeh a rychlost reakcí při hrách je obdivuhodná. Habí na první pohled připomíná "hrdinku" básní o kočkách z Thajska, které byly napsány ve 14. století (Tamra Maew). V básních se popisuje 23 plemen koček přirozeně žijících v Thajsku, z nichž 17 přináší štěstí a 6 smůlu. Každé plemeno bylo nositelem jednoho znamení nebo kletby. Z původních 23 plemen se do dnešní doby zachovalo pouze 5 video - Korat (Sisawat), Khao Manee, Konja, Suphalak (existuje pouze několik stovek jedinců) a v neposlední řadě i Wichienmaat naše thajská kočka, ostatní zmizely. 

Druhou kočičkou z Thajska je TH* Super Rich´ s Chatmanee Si Fah, ve zbarvení blue-point, jsme dovezli v roce 2022. Jde o krásku, která představuje eleganci, empatickou a kontaktní povahu a vyrovnanost příslušícím královským kočkám se Siamu. Mani, jak jí po domácku říkáme v sobě spojuje dvě nejstarší krevní linie.

Habí, její potomci, Mani a i naši kocourci nám denně dokazují, že patří k těm druhům, které přinášejí štěstí a radost, protože život s nimi je zábavný.


CHOVNÍ KOCOUŘI

Do stanice byl v r. 2015 zakoupen chovný Thajský kocour Fayniy Frayer Royal Symphony *UA z Ukrajiny, přezdívaný Frája, který je další zárukou vysoké kvality chovu. Jeho barva je blue-point. Frayer je rozvážný a klidný kocour, který nenápadně střeží svoji smečku. Jako všechny Thajky má vyvinutý smysl pro péči o mláďata, o která se dokáže starat jako jejich máma. Koťatům předává nejen svoji rozvážnost, ale i nádherné prokreslení odznaků.

V roce 2021 naši smečku rozšířil kocourek barvy chocolate-point jménem Rimai Blowing Snow* RU z Ruska. Jeho adaptace byla velmi rychlá, díky jeho velmi kontaktní a nekonfliktní povaze, což umožňuje i vzájemné přátelské soužití obou kocourů. Jeho domácí přezdívka je Imi.

O všech domácích mazlíčcích se ví, že se stávají členy rodiny. U Thajských koček to platí víc než na 100 %. Své páníčky vítají polibkem, který je decentní a letmý. O všem chtějí vědět, u všeho chtějí být. Milují pohyb a hry, především takové, kde mohou uplatnit své akrobatické vlohy. Je důležité ale podotknout, že se nevnucují.

J.A.Kadlecová a P.Brauner

Snažíme se pomáhat opuštěným kočičkám .... sponzorujeme útulek Šance pro kočku z.s.

IČ: 048 318 88, více zde: www.sanceprokocku.cz

číslo transparentního účtu u Fio banky: 2000952043 / 2010