Něco o Thajských kočkách


Jak se pozná Thajská kočka

Existuje celá řada standardů a manuálů, jak má Thajská kočka vypadat, z nichž některé najdete níže. Podle mne však Thajská kočka má ještě něco navíc kromě své krásy a elegance: něžnost, komunikativnost a společenskost. Kdo od svého zvířecího miláčka očekává právě toto, pak jej Thajka uspokojí ve vrchovaté míře.

Odkud Thajské kočky pocházejí?

Thajská kočka je ještě někdy označována jako Siamka starého typu nebo tradiční či klasická Siamka, což je způsobeno tím, že Thajské kočky a dnešní Siamské kočky mají společné dávné předky pocházející ze Siamu, dnešního Thajska, ale jsou to dvě odlišná plemena.

První doložené zmínky o vzhledu Královských koček ze Siamu, jak se jim na začátku říkalo, lze nalézt ve světově nejstarší knize o kočkách "Tamra Maew" neboli "Báseň o kočce" z roku 1330, kterou vlastní Národní knihovna v Bangkoku. Dodnes jsou v Thajsku tyto kočky nazývány Wichien-Maat, což je volně přeloženo jako měsíční diamant.

Královské Kočky ze Siamu  se rozšířily do celého světa během koloniálních válek na Dálném Východě. Jako vzácný dar od diplomatů a obchodníků se dostaly do domů vyšší třídy a často i královských rodin.

První záznamy o Královských kočkách se Siamu vyskytujících se mimo Thajsko jsou z jižního Ruska a to z let 1793 - 1794. Další doložená zmínka je z roku 1878, kdy manželka amerického prezidenta Rutherforda B. Hayese dostala KkzS.

V roce 1871 byly Královské kočky ze Siamu z jihovýchodní Asie vystavovány na první výstavě koček v londýnském Crystal Palace. Již v této době bylo rozlišováno mezi kulatou hlavou ("jablečný tvar") - podobně jako ty, které nazýváme Thajky - a typem dlouhé hlavy ("kunovitý tvar") světlejší barvy, který se prosadil v chovu moderní Siamky, což vedlo ke vzniku plemene s názvem "Siamská kočka" s odpovídajícími standardy.

Do Velké Británie byl první chovný pár "Pho" a "Mia" darován králem Rámou VI. v roce 1884. Dostal jej britský konzul Edward Blencowe Gould v Thajsku pro svoji sestru Lilian Jane Gould (později Mrs. Lilian Jane Veley)  a přivezl jej do Anglie. Tyto kočky jsou registrovány pod číslem 1a a 2a v registru Siamských koček.

Od roku 1990 je kulatější typ uznán jako samostatné plemeno s oficiálním názvem Thajská kočka a s vlastním plemenným standardem ve WCF (World Cat Federation). Uznání v dalších oranizacích a asociacích jako je EGCA, WRU, LOOF, TICA následovaly a s platností od 1.10.2017 je Thajská kočka uznána i ve FIFé.

Zdraví

Thajské kočky se těší dobrému zdraví, nejsou náchylné k onemocněním a dožívají se dlouhého věku (15-20 let).

Povaha

Thajské kočky jsou považovány za vysloveně přítulné plemeno, orientované na člověka. Dovedou si dobýt vaše srdce svým neodolatelným šarmem, elegancí a oddaností. Výrazná inteligence, přátelskost a učenlivost jsou další povahové znaky, které milovníci tohoto plemene obzvlášť vyzdvihují. Thajské kočky nejsou tak hlasité a hovorné, jako moderní Siamky, ani si nevyžadují umíněně vaši pozornost. Mají rády děti a jsou velmi společenské. Milují život ve smečce a vycházejí dobře i s ostatními domácími zvířaty.

Uznání Thajky v různých asociacích:

1990 Uznání ve WCF (World Cat Federation)

2002 Uznání v LOOF (Livre Officiel des Origines Félines)

2004 Uznání v EGCA e.V. (European Group Cat Association)

2007 Plemeno Thajské kočky dosáhlo prvního stupně uznání v TICA (International Cat Association)

8.2.2014 Itálie: Oficiální prezentace plemene Thajské kočky ve FIFe (Fédération Internationale Feline) jako nového plemene

31.5.2014 Valné shromáždění FIFe v Rize hlasovalo o přijetí plemene Thajské kočky. Plemeno Thajské kočky dosáhlo prvního stupně uznání ve FiFe.

26.5.2017 Valné shromáždění FIFe v Bratislavě plně uznalo plemeno Thajské kočky od 1.10.2017


FIFé Standard Thajské kočky (1.10.2017)

Organizace FIFe zpřísnila pravidla pro import a vystavování Thajských koček s účinností od 1.1.2020. Jedná se o odstavec psaný kurzívou, který říká:

"Kočky odchované nebo importované z jiných organizací nemohou být zaregistrovány nebo vystavovány jako THA, pokud se v prvních čtyřech generacích jejich rodokmenu (viditelné ve FIFe rodokmenu) objevuje jakékoliv jiné plemeno."

💗 Za tento odstavec jsem osobně velmi ráda z mnoha důvodů.💗