Něco o Thajských kočkách


Jak se pozná Thajská kočka

Existuje celá řada standardů, jak má Thajská kočka vypadat. Na některé z nich najdete odkazy níže. Podle mne však Thajská kočka má ještě něco navíc kromě své krásy a elegance: něžnost, komunikativnost a společenskost. Kdo od svého zvířecího miláčka očekává právě toto, pak jej Thajka uspokojí ve vrchovaté míře.

 • Anglický název: Thai cat
 • Zkratka: česky = Thajka, anglicky = Thai
 • EMS kód: THA
 • Místo původu: Thajsko
 • Předkové: Přírodní plemeno
 • Typ plemene: Krátkosrstá kočka umírněného orientálního typu
 • Tělesný typ: Svalnatý
 • Hmotnost: kočka 2,5-4,0 kg, kocour 4,5-6,0 kg
 • Zbarvení: Thajské kočky mají vždy odznaky (= points)

Odkud Thajské kočky pocházejí?

Thajská kočka má dlouhou a slavnou historii, přesto jde ale o poměrně nově uznané plemeno. I když jsou Thajské a Siamské kočky dvě odlišná plemena, stává se, že jsou Thajské kočky označovány jako Siamky starého typu nebo tradiční či klasické Siamky. Je to způsobeno tím, že Thajské kočky a dnešní Siamské kočky mají historicky společné předky pocházející ze Siamu, dnešního Thajska, kterým se v Evropě začalo říkat Královské kočky ze Siamu (KkzS). V Thajsku těmto kočkám přezdívají Wichienmaat "měsíční diamant" nebo "zlato a diamanty". Tyto kočky byly jedním z přirozeně se vyskytujících starověkých plemen koček. To znamená, že plemeno těchto koček vzniklo samo o sobě, přirozeně se vyvíjelo a nebylo původně nijak šlechtěno.

První doložené zmínky o vzhledu Královských koček ze Siamu, jak se jim na začátku říkalo, lze nalézt ve světově nejstarší knize o kočkách "Tamra Maew" neboli "Báseň o kočce" z roku 1330, kterou vlastní Národní knihovna v Bangkoku.

Tyto kočky byly považovány za svaté a věřilo se, že přinášejí štěstí. Proto se nacházely převážně v buddhistických klášterech a královských palácích. Jak nasvědčuje symbolická účast KkzS na poslední korunovační ceremonii v roce 2019, mají KkzS v Thajsku významné postavení do dnes.

Královské Kočky ze Siamu  se rozšířily do celého světa během koloniálních válek na Dálném Východě. Jako vzácný dar od diplomatů a obchodníků se dostaly do domů vyšší třídy a často i královských rodin.

První záznamy o Královských kočkách se Siamu vyskytujících se mimo Thajsko jsou z jižního Ruska a to z let 1793 - 1794.

V roce 1871 byly Královské kočky ze Siamu z jihovýchodní Asie vystavovány na první výstavě koček v londýnském Crystal Palace. jejichž totožnost však není známa.

Další doložená zmínka je z roku 1878, kdy manželka amerického prezidenta Rutherforda B. Hayese dostala KkzS.

Do Velké Británie byl první chovný pár "Pho" a "Mia" darován králem Rámou V. v roce 1884. Dostal jej britský konzul Edward Blencowe Gould v Thajsku pro svoji sestru Lilian Jane Gould (později Mrs. Lilian Jane Veley)  a přivezl jej do Anglie. Tyto kočky jsou registrovány pod číslem 1a a 2a v registru Siamských koček. Již v této době bylo rozlišováno mezi kulatou hlavou ("jablečný tvar") - podobně jako ty, které nazýváme Thajky - a typem dlouhé hlavy ("kunovitý tvar") světlejší barvy, který se prosadil v chovu moderní Siamky, což vedlo ke vzniku plemene s názvem "Siamská kočka" s odpovídajícími standardy.

Exotický vzhled KkzS vzbudil zájem chovatelů a již v r. 1892 sestavil Harrison Weir ve Velké Británii první standard pro KKzS, kterým se začalo říkat Siamská kočka. ZDE SE ZRODIL PROBLÉM S NÁZVY DNEŠNÍCH DVOU ODLIŠNÝCH PLEMEN.

V Evropě se však velmi brzy začal vzhled koček značně odlišovat od původních dovezených jedinců a kolem roku 1950 se názor na vzhled tehdejší Siamské kočky začal výrazně štěpit.

Na jedné straně byly tendence dále modernizovat vzhled plemene a na druhé straně začal sílit tlak k návratu vzhledu KKzS.

Uznání plemene Thajské kočky

1990 Kulatější typ KkuS je uznán jako samostatné plemeno s oficiálním názvem Thajská kočka a s vlastním plemenným standardem ve WCF (World Cat Federation).

2002 Uznání v LOOF (Livre Officiel des Origines Félines)

2004 Uznání v EGCA e.V. (European Group Cat Association)

2007 Získání předběžného stupně uznání a statutu "New Breed" v  in TICA (The International Cat Association)

20.ledna 2010 Statut thajské kočky byl v TICA (The International Cat Association) povýšen na "Advanced New Breed"  s platností od 1.května 2010

2014 Byla v Thajsku založena organizace TIMBA - The international Maew boran Association, na záchranu místních původních plemen, která začala označovat původní plemeno Whienmaat jako Thajská kočka.

8.2.2014 Oficiální prezentace nového plemene ve FIFé (Fédération Internationale Féline)

31.5.2014 Bylo odhlasováno předběžného uznání plemene Thajské kočky ve FIFé (Fédération Internationale Féline) na dobu 5 let a stanoveny podmínky pro plné uznání.

26.5.2017 Plné uznání ve  FIFé (Fédération Internationale Féline) s účinností od  1.10.201


Popis thajské kočky

(vychází z FIFé standardu a je popsán volnou formou)

Stavba těla: Oproti Siamským kočkám má Thajská kočka mírnější, přirozenější vzhled s vyváženými proporcemi. Elegantně působící tělo je střední velikosti, jeho délka je jeden a půl násobek výšky nohou. Je svalnaté, ale ne těžce stavěné. Thajka má větší hmotnost než naznačuje vzhled. Ocas je dlouhý jako tělo od ramen ke kořenu ocasu a je zužující se. Hlava je ve tvaru modifikovaného klínu, s profilem, který vykazuje velmi mírný pokles na úrovni očí a je zde mírná klesající křivka na špičce nosu. Čelo je ploché a dlouhé. Top (přechod z čela do oblasti mezi uši) je mírně zaoblený. Středně velké uši jsou v posazení široké, jejich vnější linie sleduje linii tváří a mají oválné konce. Při pohledu zepředu by hlava měla připomínat rovnostranný trojúhelník se základnou nahoře. Při pohledu na hlavu shora je vidět jemně zaoblený obdélníkový box v oblasti tlamy.

Oči: jsou oválné, středně velké, a podle FIFé standardu vždy v modré barvě. Je zajímavé, že v žádném z thajských rukopisů není zmínka o modrých očích. Ve většině rukopisů je barva očí přirovnávána ke smaragdu v barvě vody. V jednom z rukopisů je však barva očí přirovnána k barvě těla draka Naga, což věc trochu komplikuje, protože v thajské mytologii je popsáno několik různých královských rodin draků Naga, z nichž jeden je ErapathaNaga a má se za to, že má zelené tělo.

Srst: Srst Thajské kočky je krátká s mírnou podsadou. Je jemná, lesklá a dobře přiléhá k tělu. Je velmi příjemná na dotek.

Barevné variety: Thajské kočky jsou pouze ve zbarvení, kterému se říkalo MaewKaew, volně přeloženo jako "kočka drahokam" až později se začalo užívat označení Wichienmaat "měsíční diamant". V Evropě se zažil termín himalajské zbarvení. Toto zbarvení je ve starých manuskriptech TamraMaew popsáno jako zbarvení, kdy má kočka 8 odznaků. Odznaky (= points), jsou kontrastní části těla = mají tmavší vybarvení vůči převládající barvě srsti těla. Odznaky jsou na masce (maska zahrnuje nos, tváře, rámování kolem očí a čelo a je spojena pomocí linek s ušima), uších, nohou a ocasu. Rovnoměrné zbarvení odznaků je mimořádně důležité.

Odznaky mohou být v různých barvách. V Thajsku je dnes cíleně chováno pouze zbarvení seal-point, které je jako jediné popsáno v knize TamraMaew. Ve vrzích se ale objevují čtyři základní původní barvy, které jsou:

 • THA n = černá (seal)
 • THA a = modrá (blue)
 • THA b = čokoládová (chocolate)
 • THA c = lila (lilac)

Šlechtěním mimo Thajsko bylo dosaženo dalších barevných variant. Mezi ty, které jsou uznané ve FIFé kromě výše zmíněných, patří zbarvení

 • THA d = červená (red)
 • THA e = krémová (cream)
 • tortie (želvovinová) ve všech čtyřech základních barvách:
 • THA f = černá želvovinová (blacktortie)
 • THA g = modrá želvovinová (blue tortie)
 • THA h = čokoládová želvovinová (chocolate tortie)
 • THA j = lilová želvovinová (lilac tortie)

Dále se vyšlechtilo zbarvení s kresbou (tabby), které je ve všech výše uvedených barevných varietách. V EMS kódu se k základnímu přidává čílo 21 (například: THA n21 = černá (seal)

Barva těla je v různých odstínech bílé s odlesky odznakové barvy. Je přirovnávána k hedvábným vláknům Kapok z plodů bavlníkového stromu Ceibapentandra.

Koťata se rodí čistě bílá a zhruba do jednoho roku se jejich odznaky vyvíjejí až do úplného probarvení. S věkem a chladem srst Thajek tmavne a nejvíce patrné to je na zádech.

Péče: Srst Thajské kočky stačí jednou týdně vykartáčovat. Nijak zvlášť zvýšené pozornosti není potřeba ani v období línání, které u Thajských koček neprobíhá intenzivně. Ostré konce drápků je třeba pravidelně zastřihávat a uši čistit přípravky k tomu určenými pouze v případě potřeby. Pravidelné odčervení a očkování by mělo být samozřejmostí.

Zdraví: Thajské kočky jsou proslulé pevným zdravím a dlouhověkostí. Dožívají se 18 - 20 let.

Povaha: Jde o přátelskou kočku, která má silnou osobní vazbu na člověka a je ráda v jeho společnosti, kterou často upřednostňuje před společností jiných koček. Má velmi ráda děti. Společnost jiného zvířete uvítá, ale rozhodně to nemusí být kočka. Její kompatibilita s ostatními druhy zvířat je úžasná. Samota jí tedy nesvědčí. Thajská kočka je hodně mazlivá a hravá až do vysokého věku, ale nevynucuje si pozornost. Také je velmi komunikativní, ale ne tak hlasitá, jako ostatní orientální plemena. Díky své inteligenci se snadno naučí aportovat nebo chodit v postroji.


Standard Thajské kočky

se v různých organizacích mírně liší.

Naše chovatelská stanice chová pod světovou organizací FIFé, jejíž standard pro thajskou kočku je uveden v angličtině zde a český překlad naleznete  zde

Protože standard je v některých parametrech poměrně obecný, považujeme za potřebné detailněji je specifikovat (oranžový text). Protože cílem naší chovatelské stanice je co nejvíce se přiblížit k historicky doložené podobě Královských koček ze Siamu (dnešní Thajská kočka) děláme specifikaci na základě historických pramenů, informací, obrázků a fotografií (od r 1870).

Několik prvenství Thajských koček registrovaných ve FIFe

 • 21.5.2017 první Distinguished Merit: IC Habibi Thai Royal Beauty *TH, DM (majitel: J. A. Kadlecová)

 • 8.10.2017 ICS Reggio Emilia, Itálie: BOB Category 4: IC Magic Hopfe Cat´s JUSTUS *GE (chovatel a majitel: C. Hopfe)

 • 27.1.2018 MVM Viničné, Slovensko: první thajský Supreme Champion: SC Aragon Fancy Thai *CZ (chovatel: J. A. Kadlecová, majitel: I. Fleglová)

 • 11.2.2018 MVK Praha, ČR: první vrh Best In Show: "D" vrh Fancy Diamonds *CZ (chovatel: J. A. Kadlecová & P. Brauner)

 • první národní vítěz: NW19 SP Earnest Eanraig Fancy Diamonds *CZ (chovatel a majitel: J. A. Kadlecová & P. Brauner)

 • 17.9. 2018 MVK Karlovy Vary, ČR: první Junior Winner: Rena Regal Splendor *RU, JW (chovatel: N. Presnyakove a T. Shatunove, majitel: Ivona Fleglová)

 • 24.11.2019 MVM Nitra, Slovensko: první Distinguished Variety Merit: SC Bigail Fancy Diamonds *CZ, DVM (chovatel a majitel: J. A. Kadlecová & P. Brauner)

 • 30.10.2021 World Show Vicenza, Itálie: první NOMINACE do BEST IN SHOW NA SVĚTOVÉ VÝSTAVĚ: CH Rimai Blowing snow *RU, JW se tak stal jedním ze čtyř nejkrásnějších FIFe kocourů kategorie IV na světě v roce 2021 a součastně prvním zástupcem plemene thajské kočky, kterému se podařil takový úspěch (chovatel: Elena Korbut, majitel: J. A. Kadlecová & P. Brauner)

Organizace FIFe zpřísnila pravidla pro import a vystavování Thajských koček s účinností od 1.1.2020. Jedná se o odstavec psaný kurzívou, který říká:

"Kočky odchované nebo importované z jiných organizací nemohou být zaregistrovány nebo vystavovány jako THA, pokud se v prvních čtyřech generacích jejich rodokmenu (viditelné ve FIFe rodokmenu) objevuje jakékoliv jiné plemeno."

💗 Za tento odstavec jsem osobně velmi ráda z mnoha důvodů.💗

WCF - WorldCatFederation

https://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/siam/thai.html


TICA - The International Cat Association

https://www.tica.org/breeds/browse-all-breeds#thai


LOOF - Livre Officiel des OriginFelines

https://m.loof.asso.fr/?fu=fiche_race&id=57


WACC - World Association of Cat Clubs

https://wacc-cats.org/de/rassebeschreibungen/thai/


TIMBA - The international Maew boran Association

https://www.timba.org/wichienmaat.html