Thajská kočka v České Republice

Naše Kočky 1/2001

Jana Anastázie Kadlecová je nejznámější a nejzkušenější chovatelkou thajských koček u nás. Její chovatelská stanice Fancy Diamonds *CZ působí pod světovou organizací FIFe (Fédération Internationale Féline) od roku 2015. Redakce Našich koček ji položila několik otázek.

Jaká je filozofie vaší chovatelské stanice?

První chovnou kočičkou se stala v roce 2012 kočička IC HABIBI Thai Royal Beauty *T, DM dovezená z Thajska. Habibi na první pohled připomíná "hrdinku" básní o kočkách z knihy Tamra Maew napsané ve 14. století. V básních se popisuje 23 druhů koček ze Siamu, z nichž 17 přinášelo štěstí a 6 smůlu. Každý druh byl nositelem jednoho znamení nebo kletby. Habibi nám denně dokazuje, že patří k těm druhům, které přinášejí štěstí a radost.

V roce 2015 jsme navázali spolupráci s přední chovatelkou z Ukrajiny, Natalii Musiets a koupili chovného kocourka jménem SC Fayniy FRAYER Royal Symphony *UA, který je další zárukou vysoké kvality chovu.

Náš chov je založen na linii Habibi a jejích potomcích. Pro připuštění vždy volíme kocourky, jejichž krevní linie garantují genetickou čistotu plemene. Není neobvyklé, že za účelem připuštění k nám kocourci přilétají nebo přijíždí ze zahraničí.

Pouhé plození koťat s průkazem původu a opakování stejných spojení nevnímáme jako chov. Velký důraz klademe na čistotu chovu a kvalitu krevních linií. Naší prioritou je spokojenost a zdraví našich kočiček, čemuž odpovídá míra péče, lásky a energie, kterou jim dáváme. Všechny naše kočičky jsou právoplatnými členy domácnosti, která jim je plně přizpůsobena jak vybavením, tak chodem.

Za velmi důležitou považujeme socializaci našich odchovů, protože tím ovlivňujeme budoucí život a spokojenost našich koťátek v jejich nových rodinách. Koťátka jsou s námi ve velmi úzkém kontaktu od prvního okamžiku jejich života a vzniká tak velmi silná citová vazba. Při odchodu koťátka do nového domova to pro nás nekončí, ale naopak začíná. Majitelům našich odchovanců poskytujeme celoživotní chovatelský servis, jsme s nimi v kontaktu a tím se naše kočičí rodina stále rozrůstá.

Jaká je současnost chovu v České republice?

Historie chovu plemene Thajské kočky není nijak dlouhá, ale zájem o Thajky velmi stoupá. To, bohužel, nahrává i nepříliš profesionálnímu přístupu v chovu. Přestože už v ČR existuje kolem 15 chovatelských stanic, ne všechny se zaměřují na rozvoj plemene a chov v plném slova smyslu. I přesto se Česká republika dostala v Evropě do popředí, co se prestiže chovu týče. Zastoupení thajských koček ve FIFé je v ČR oproti jiným zemím velmi výrazná. Zpětné vazby od mezinárodních posuzovatelů jsou na prezentované kočky velmi pozitivní a odráží se to i na výstavních úspěších v konkurenci s plemeny, která jsou uznána mnohem déle.

Z naší chovatelské stanice odešlo od roku 2015 několik chovných jedinců, kteří působí jak v ČR, tak v zahraničí a přispívají k rozvoji tohoto úžasného plemene. K dnešnímu dni jsme odchovali 9 vrhů. Momentálně v naší chovatelské stanici máme šest kočiček a tři kocourky. S velkou netrpělivostí a očekáváním se těšíme na plánovaný příjezd dalších chovných jedinců přímo z Thajska.

Jak běžný čtenář poznám thajskou kočku?

Otázka jistě míří jak na vzhled, tak povahu. Z pohledu vzhledu bych zdůraznila, že Thajky jsou kočky, které musí mít 8 odznaků neboli pointů (2x uši, 1x maska 4x noha a 1x ocas), modré oči a střední osvalenou postavu umírněného orientálního typu, která působí velmi elegantně. Tvar hlavy se dá přirovnat k tvaru jablka. Lidé milující detailní popis by řekli, že spojnice čumáčku, a špiček uší připomíná rovnostranný trojúhelník. Dále je potřeba zmínit srst, která je krátká, lesklá, splývavá a téměř bez podsady. Zde si dovolím využít prostoru k tomu, abych zmínila, že díky historii Thajské kočky a šlechtění existuji neoficiálně tři typy, které se na první pohled odlišují nejvíce ve vzhledu:

  • Moskevský = robustní kočky, s kulatou hlavou, menšíma ušima, kratšími nohami, a tlustším a kratším ocasem (připomínající vzhled Britské kočky)
  • původní někdy označovaný i jako Petrohradský = nejvíce připomínající původní Královské kočky ze Siamu. Tento typ je nejčastěji k vidění na FIFé výstavách v ČR a preferován posuzovateli.
  • Italsko-Francouzský = vychází ze vzhledu moderní Siamské kočky, které mají velmi štíhlé, dlouhé a ostré rysy.

Problematika typů Thajské kočky by však vydala na samostatný článek, protože není jen o vzhledu, ale zahrnuje i genetickou výbavu koček, která ovlivňuje povahu a zdraví.

Jakou mají thajky povahu a pro koho jsou vhodné?

Když se řekne kočka, lidé si obvykle představí rezervovanost, samostatnost a číhání za rohem, ale když se řekne pes, představí si touhu po společnosti a lásku. Thajské kočky naprosto vyvrací toto dogma. Nejenže vyžadují lidskou pozornost, ale udělají cokoli, aby vaši lásku získaly, a zpět vám jí vrátily ještě více. Jsou to kočky závislé na svém páníčkovi, jsou přátelské, mazlivé, inteligentní, hravé a komunikativní, ale nejsou vlezlé. K dobytí vaše srdce jim bezesporu pomáhá šarm, elegance a neodolatelně příjemný kožíšek na pohlazení.

Thajka je vhodná pro každého, kdo je empatický, ochotný přijmout dlouholetý závazek, může se svému kočičímu partnerovi věnovat a má rád interakci. Také to musí být člověk, který je ochoten vystoupit ze svého stínu a přiznat si, že zvířata někdy ví víc, než my lidé a nechat koťátko až se rozhodne, zda si ho za páníčka zvolí nebo ne. Pouze pokud si koťátko samo vybere, může vzniknout ten úžasný vztah kočky k člověku, který se u tohoto plemene vyzdvihuje.

Jak thajky vycházejí s dětmi? Jaký je s nimi život?

Thajsky jsou dokonalé chůvy. Neumím si představit vhodnější plemeno k dětem. Jsou velmi trpělivé, laskavé a pečující. Thajky nemají ve zvyku škrábat a v krizových situacích se snaží odejít a několikrát varují, než ňafnou zoubky. S dětmi si dokáží hodiny hrát nebo je jen pozorovat či hlídat při spánku. Velkou výhodou je i to, že je lehké je naučit zákazový signál a tím korigovat, co smí a co ne.

Život s Thajkou je úžasný a neumím si už ani představit, že by v mém životě Thajky nebyly. Člověk se nikdy necítí sám, ví, že na něj doma čeká nejen kamarád, ale člen rodiny, který ho bezmezně miluje.

Jaký je váš cíl, chovatelské přání?

Smyslem naší chovatelské stanice, stejně tak jako cílem, je snaha o přispění k záchraně tohoto úžasného plemene v jeho původním typu a pevném zdraví.

K tomu, aby se toto podařilo, v co největším možném rozsahu jsme si museli stanovit dílčí cíle, které se nám postupně daří naplňovat.

Prvním cílem byla spoluúčast na plném uznání plemene ve FIFé, což se podařilo s platností od 1.10.2017.

Dalším cílem bylo aktivně se podílet při zásadních rozhodnutích o plemeni, což se podařilo schválením mého členství a zapojením se do Chovatelské rady Thajské kočky v roce 2019.

Jeden z mých cílů, kterého jsem dosáhla v srpnu 2020, bylo složení zkoušky na poradce chovu Thajské kočky, abych mohla být přínosem pro ostatní chovatele, kteří mají zájem s plemenem pracovat.

Do budoucna máme v naší chovatelské stanici několik přání, která jsou vlastně i cíly. Uvedu ale jen dvě. Jedním je zastoupení thajské organizace TIMBA v ČR a s tím spojené navázání spolupráce s chovateli z Thajska a rozšíření genetické základny o kvalitní kočičky z přímého importu země původu. Druhým, ale ne méně významným cílem je pokračování v intenzivní spolupráci a přátelských vztazích s chovateli z České republiky, Ukrajiny a Ruska.

Jaké by bylo vaše motto, kdybyste si měli pro svoji chovatelskou stanici nějaké zvolit?

Lásku dávat, lásku dostávat

Připravil: Go

Foto: Lingli Zhang a archiv chovatelské stanice Fancy Diamonds *CZ