O nás v tisku

https://zampi.cz/magazin/440/thajska-kocka

Thajská kočka

Autor: Šárka Stará Jetelová 22. březen 2021


Hledáte životního parťáka s exotickým původem? Kočku, která vám umí číst z duše svýma modrýma očima? Kočku, kterou jste ochotni milovat až do konce života? Pak je pro vás Thajská kočka tou pravou životní záležitostí.

Ačkoliv Thajky byly uznané Fifé teprve v roce 2017, její historie sahá opravdu do dávných dob. První zmínky o tomto plemeni sahají totiž až do 14. století. Jak již sám název napovídá, svůj původ má tato kočka v Thajsku a dříve Thajky bývaly ozdobou paláců tamních králů. Do Evropy se Thajská kočka dostala až v 19. století, kdy byla i poprvé představena veřejnosti a zájem byl obrovský. Thajka si prošla opravdu velikým vývojem a uznání plemene nebylo jednoduché. Nicméně se povedlo a dnes se mohou chovatelé věnovat i tomuto krásnému plemeni. Jelikož se bavíme o relativně mladém plemeni, tak samozřejmě chovatelských stanic není příliš mnoho, ale každý rok jich pár přibývá. Chov Thajek není pro Evropany jednoduchý z mnoha hledisek, hlavním důvodem je, že import kočky z Thajska je opravdu náročný – nejenom o tom vám dnes poví Jana Anastázie Kadlecová, která je jednou z tváří Thajské kočky v Čechách, alespoň pro mě. Jana se hodně podílela na uznání tohoto plemene ve Fifé, má o něm neskutečné znalosti, a proto není divu, že jsem si pozvala na dnešní článek právě ji.

Jak by měla Thajská kočka vypadat a v jakých barvách si ji můžeme pořídit?

Máme 4 základní barvy, které jsou taktéž uznávané v Thajsku a jsou to: černohnědá, modrá, čokoládová a lilová, které se přirozeně vyskytují v zemi původu. Ale barev je uznaných více jako například červená, krémová, želvovinová a výše uvedené barvy s kresbou. Já osobně však tyto barvy neuznávám, protože jsou vyšlechtěné. Thajka nesmí mít nikde bílý flíček, je to kočka bez bílé barvy. Taktéž není povoleno stříbro a zlato.

Poznávacím a důležitým znamením je pro Thajku oko, které musí být modré – jiná barva není přípustná. Ačkoliv historie této kočky nás odkazuje spíše na tyrkysovou, dnes je uznaná pouze modrá. Velice důležité jsou taktéž odznaky – jelikož se bavíme o kočce s odznaky, i ty mají svá pravidla. Odznaky musí být souměrné a stejně probarvené.Celkově je to středně velká kočka, osvalená a je těžší, než vypadá. Měla by být harmonická a vyvážená. Tvar hlavy nám připomíná jablko.

Komu bys doporučila Thajku a jakou má povahu?

Rozhodně někomu, kdo je ochoten se této kočce plně oddat a být jí životním parťákem. Rozhodně by budoucí majitel neměl mít snahu tuto kočku ovládat. Bavíme se o inteligentní kočce, která si svého budoucího životního parťáka vybírá. To pouto k člověku si vytvoří tak silné, že na daném člověku dokáže být až závislá a je pro něj ochotna udělat téměř cokoliv. Miluje děti a je jednou z mála koček, která je více vázaná na člověka než na své teritorium. Je to aktivní kočka, ale ne tolik jako je třeba Orientální kočka, stejně tak není tolik hlučná. Hravost jí zůstává až do vysokého věku, umí aportovat a dělá to velice ráda. Přizpůsobí se ruchu domácnosti, miluje děti i ostatní domácí zvířata. Je to velmi učenlivá kočka – je schopna se naučit vašemu životnímu tempu a rytmu. U nás, jakmile se zhasne a jde se spát, všechny kočky přestanou dělat jejich momentální aktivity a jdou spát s námi.

No, koukám, že Thajky jsou v mnohém přizpůsobivější, než naše dvounohé děti :-). S dětmi můžete zhasínat, jak chcete, ale když se spát nechce, tak máte smůlu.

Je třeba se o Thajku nějak speciálně starat?

U těchto koček je důležitá hlavně psychická stránka a zajistit jim ten nejlepší domov, ve kterém budou šťastné. Jednou za čas je učešu gumovým hřebenem a ostříhám drápky, jinak je to naprosto bezúdržbové zvíře. Člověk se jí hlavně musí věnovat a být jí životním partnerem. Jo, abych nezapomněla – Thajky milují vodu, takže určitě ocení, když si s vámi budou moci dát bublinkovou koupel. Jen doufejte, že si nebude pod vodou hrát s něčím, pro vás, nevhodným :-). Teď by mě zajímalo, kolik pánů se bolestně zašklebilo? :-)


Proč je toto plemeno vzácné a málo rozšířené a jak těžké je importovat Thajku do ČR?

Thajky byly v Evropě téměř vyhubené - zachovalo se jen velmi málo původních linií, které by se daly použít pro obnovu tohoto plemene. V rámci záchrany plemene se proto začala přikřižovat různá plemena koček (např. Britské kočky, atd.), což ovlivnilo vzhled i zdraví této kočky. Dnes máme víceméně 3 typy Thajské kočky, ale z toho pouze jedna se blíží k původnímu plemeni. Problémem taktéž je, že importovat pravou Thajku z Thajska bylo dříve téměř nemožné a i dnes je to velký problém a proces na několik měsíců. Z Thajska může kočka odletět až ve věku 8 měsíců a výše. Veterinární správy v Thajsku i v ČR mají opravdu hodně požadavků a trvá několik měsíců, než se vše natestuje, připraví papíry, zajistí let, apod. Velkou zvláštností taktéž je, že tamní chovatel dávají svá koťata po druhé vakcinaci tzv. zprostředkovateli, který si danou kočku nechává doma a vyřizuje právě veškeré testování, papírování, vyjednává s úřady a zajištuje pak samotný let do ČR. V Thajsku je bohužel naprosto normální, že kočky tam žijí v klecích, což je pro nás nemyslitelné. Jiný kraj, jiný mrav. Český chovatel tedy platí nejen pořizovací cenu u thajského chovatele, ale dále platí zprostředkovateli za každý den, který u něj kočka žije, platí veškeré testování a vystavení oficiálních papírů a náklady s tím spojené, taktéž samozřejmě samotný let. Pořízení původní kočky z Thajska vyjde českého chovatele na 80.000,- - 150.000,-. A i proto je pořizovací cena této kočky trošku vyšší, než je tomu u ostatních, rozšířenějších plemen. Není se opravdu čemu divit.

Kolik mě Thajská kočka bude stát?

Každá stanice si samozřejmě určuje cenu sama a je to velice individuální, nicméně v průměru se cena pohybuje okolo 20.000 – 30.000 CZK na mazlíčka. Většina chovatelských stanic již koťátka kastruje. Jelikož jsou matky závislé na svých koťatech, dávají se prcci do nových domovů většinou až později, než tomu bývá u jiných plemen. Thajská kočka je totiž schopná kojit klidně rok.

Jano, moc ti děkuji za tvůj čas a za tvé cenné informace o tomto vzácném plemeni.

Thajky se pyšní dlouhověkostí a pevným zdravím, takže si uvědomte, že si pořizujete životního kámoše na dalších +/- 20 let – což tedy neplatí jen o Thajkách, jelikož každý zvířecí kamarád vám bude dělat společnost několik krásných let. Thajka je i jedním z plemen, která nevyvolává silné alergie u lidí, ale to neznamená, že alergickou reakci nevyvolá žádnou – samozřejmě, že ano, takže pokud jste alergičtí na kočky, pak ani Thajka není tím pravým výběrem.

Thajka je úžasné a unikátní plemeno kočky, ze kterého na vás dýchne kus Thajska – úplně se teď vidím na té pláži, co vy? Tak když nemůžeme v době Covidu do Thajska my, tak si můžeme aspoň kousek Thajska pořídit do našich obýváků a ložnic, no ne?!


Vydáním čísla 1-2021 začal časopis Naše kočky svoji 25.sezónu. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěšných let.

Pro plemeno Thajské kočky (zvláště pro naši CHS) je velikou ctí, že hrdě pózovala na titulní straně takto významného vydání. Byla jí SC Bigail Fancy Diamonds *CZ, DVM

V tomto vydání byl zveřejněn článek o Thajských kočkách, kteřý si můžete přečíst zde:

a i rozhovor s naší chovatelskou stanicí, který naleznete v následujícím odkazu


První česká kniha, ve které je popsáno plemeno Thajské kočky.

Je nám velkou ctí, že si autor Zdeněk Gorgoň vybral kočky z naší chovatelské stanice, aby byly v jeho nové knize.

vrh "D"

GIC Bigail Fancy Diamonds *CZ


Upoutávka na novou knihu "KOČKY - příruční atlas"

V časopise Naše kočky 3-2019 je upoutávka na novou knihu "KOČKY - příruční atlas", na jejíž titulní straně najdete i náš vrh "D" a uvnitř možná i více :-)


V zemi tisíce jezer letos zazářily kočky z celého světa

Na světové výstavě koček 2018 v Tampere ve Finsku bylo i pět Thajských koček a dvě z nich reprezentovaly ČR ... více se dočtete níže

Felicity Fantagiro Fancy Diamonds *CZ


Představení plemene Thajské kočky

v časopise Fauna 11/2018 - náš odchovanec Balu Fancy Diamonds *CZ na titulní straně


Světová výstava koček 2017 Rijswijk, Nizozemí

V říjnu 2017 se prvně v historii FIFé směly účastnit světové výstavy i Thajské kočky. Českou republiku reprezentovali:

- Abigail Fancy Thai *CZ (chovatel: J.A.Kadlecová, majitel P.Brauner)
- Bigail Fancy Diamonds *CZ
(chovatel a majitel: P.Brauner)
- Ballu Fancy Diamonds *CZ
(chovatel: P.Brauner, majitel: M.Frýbortová)
- Fayniy Frayer Royal Symphony *UA
(chovatel: Nathalia Musiets, majitel: P.Brauner)

Těší nás, že jsme byli zachyceni i na publikovaném snímku :-) v časopise Naše kočky 1-2018


Náš odchovanec ARAGON Fancy Thai *CZ se stal zástupcem plemene Thajské kočky v soutěži "Znáte plemena koček?" v časopise "Naše kočky". Aragon nyní působí v CHS Devil´s Flower, CZ Ivony a Radima Fleglových


V časopise "Naše kočky" v říjnovém čísle 10/2017 vyšel dodatek k vydanému článku v čísle 9/2017, který si můžete přečíst níže.


Plemeno Thajská kočka je plně uznané

Dne 13.7.2017 jsem předala do redakce časopisu "Naše kočky" článek o uznaní plemene Thajské kočky, který si už teď můžete přečíst po rozkliknutí odkazu níže. Varianta na křídovém papíru bude k dispozici v zářijovém čísle časopisu 9/2017.

J.A.Kadlecová s kočičkou Bigail Fancy Diamonds, CZ v barvě seal-point

Spoluautorka návrhu na uznání Thajské kočky - Hana Miriam Klein s J.A.Kadlecovou a kočičkou Bigail Fancy Diamonds, CZ v barvě seal-point


https://www.5plus2.cz/?e=HA-KVARY&d=09.09.2016#strana=2