Kočičí hygiena

K péči o kočku patří i střihání drápků. Kočka, která žije v bytě, nemá tolik příležitostí obrousit si drápky přirozenou cestou. Vzhledem k tomu, že drápky dorůstají tak jako lidské nehty, je nutné je pravidelně zakracovat. Pokud chovatel neumí drápky bezpečně zastřihnout, pak doporučuji návštěvu veterináře. Zejména u malých koťat hrozí nebezpečí zastřihnutí do živé části drápku a ke vzniku nepříjemného krvácení a možné infekce.

Ke kočičí hygieně patří i kočičí WC. Kočičí toalety jsou plastové a tedy snadno udržovatelné. Prodávají se v různých typech a provedeních od klasických "vaniček" se zahnutým okrajem, záchodky v provedení boudičky a dokonce záchodky s předsíňkou. Já osobně jsem příznivcem záchodků s boudičkou, kde je i filtr proti pachu. Přestože thajka nepatří svým vzrůstem mezi velká plemena koček, má ráda prostornější toaletu do které se vejde dostatečná vrstva steliva. Nejvíce se nám osvědčil Hagen Catit Design- rozměry: D 57 x Š 39 x V 46,5 cm.

Náplň do WC lze zakoupit od různých firem (Gimpet, Caliopsis, Zverlit a další) v zoopotřebách, na kočičích výstavách (za akční ceny), případně ji lze objednat na dobírku v internetových obchodech. Já používám stelivo bentonitového typu (ze 100 % čistého přírodního jílu) s neutrální vůní: Tigerino Canada nebo neparfémované s biologickým pohlcovačem pachů: Golden Grey Odour.

Z vlastní zkušenosti doporučuji střední až jemnější hrubost, u příliš hrubého je zbytečně velký odpad. Betonitové stelivo velmi dobře hrudkuje a odstraňování trusu a moči ze záchodku je pomocí speciální lopatky (velmi hustě pletená) snadné. Laciné druhy steliva špatně hrudkují, při čištění záchodku se hrudky rozpadají a následně se musí vyměnit celá náplň záchodku, čímž se laciné stelivo zákonitě prodraží. Další nepříjemnou vlastností laciných steliv je značná prašnost. Počet záchodků by měl odpovídat počtu koček chovaných v domácnosti (jeden záchodek na dospělou kočku + jeden záložní). Kočka je čistotná a v případě, že se chovatel neplánovaně zdrží mimo domov, musí mít kočka záložní záchodek. Naprostou samozřejmostí by pak mělo být denní čištění, pravidelné omývání a dezinfekce kočičích toaletek.