Volba od kud pořídit a jak najít toho pravého kámoše na pár let?
Základ je tohle dočíst, přátelé :-)
Nalezení CHS
- Research - základem prvního úspěchu je aktivně hledat - sociální sítě (FB a instagram), inzertní servery, webové stránky chovatelů apod - budoucí mazlíčkář by měl zkrátka strávit nějaký čas vyhledáváním, napsat si seznam chovatelů, kde se mu líbí typ koček, které chovatel chová a postupně chovatele oslovovat. Vzájemná komunikace ukáže hodně, neb koupí kotěte to celé začíná. Musíte si s chovatelem rozumět a být naladeni na stejnou vlnu. Upozorňuji, že spoustu chovatelů chodí do práce, takže ne vždy mají čas ihned odpovědět, či zvedat ihned telefony. Asi největší portfolio chovatelů najde člověk na FB, kde najdete spoustu různých skupin, kde se chovatelé prezentují, přidávají příspěvky, ale i občas nabízí volné prcky. Také tam uvidíte spoustu mazlíčkářů, kteří již nějaké zkušenosti s chovateli mají a vidíte odchovy v nových rodinách, můžete se spojit s mazlíčkáři v soukromých zprávách a zeptat se na vámi vybraného chovatele apod. Pozor - to, že nenajdete svého chovatele na FB, či nenajdete více jeho odchovů a mazlíčkářů na FB, to neznamená, že je něco špatně. Ne všichni chovatelé jsou na FB, či nejsou aktivní. A to samé platí o mazlíčkářích. Rozhodně není ostuda, když si vyberete koťátko z inzertního serveru. I tam inzerují dobří a spolehliví chovatelé. Ovšem obezřetnost na místě - existují skvělí chovatelé, kterých je naštěstí většina, ale bohužel existují i množky s PP, kterým jde pouze a jen o peníze - opravdu si dejte s výběrem velmi záležet a buďte obezřetní.
- Navázání spojení - jakmile si předvyberete chovatelské stanice, začíná další krok a to oslovení chovatele. A to je taktéž velmi důležitá část - hlavně tedy pro chovatele. Pokud chcete, aby vám chovatel vůbec odpověděl, musíte sepsat takový menší elaborát a počítat s tím, že projdete menším či větším výslechem :-) Ale nebojte se, chovatelé nekoušou a není dobré jim lhát. Určitě nikdy nepište stylem: "Co za to chcete?" nebo "Proč se ho zbavujete?" apod. Na to vám dobrý chovatel nikdy neodpoví, a když už, tak to nebude hezká odpověď:-) Neprodáváme brambory, ale živé tvory a hledáme jim skvělé rodiny, kde budou mít vše, co si zaslouží. Takže abyste uspěli a chovatel vám vůbec odpověděl, je třeba se rozsáhleji představit. Představení by mělo obsahovat: Oslovení, stručný životopis (kde bydlím, jak velké mám bydlení, s kým tam bydlím, zda mám děti, zda mám zvířata a jaká, kolik času strávím v práci, že mám zabezpečená okna, případně zahrádku), proč jste si zrovna vybrali daného chovatele, proč on by měl kotě svěřit právě vám a klidně můžete pokračovat, když budete chtít :-) Dobrý chovatel odpoví a prozradí vám i jeho cenu za prcka, pokud ne, určitě se nemusíte bát zeptat v následující zprávě...níže sem vybrala pár plemen koček a napsala jsem vám rozmezí, v jakém se cenově pohybují.
- Informovat se - před návštěvou by bylo dobré se zaměřit také na to, co by mazlíčkář měl požadovat po chovateli - tak určitě to, zda dělá občas nějaké testy - záleží hodne na plemeni - některá plemena mají predispozice k určitým onemocněním, takže je na místě, aby si to chovatel hlídal, ačkoliv většina testů neznamená, že kotě nemůže onemocnět - může - i přes veškerou snahu a zodpovědnost chovatele, se to zkrátka může stát a chovatel to zkrátka neovlivní, pokud dané testy dělá...toto je třeba mít na paměti, že ani zvíře s PP není záruka zdraví, že jsou věci, které chovatel ovlivnit může, ale existují i ty, které neovlivní. Určitě by měla být chovatelská stanice protestovaná na FIV a FeLv, kočky prostě vnějších a vnitřních parazitů a další testy v závislosti na daném plemeni. Za mě by kotě z CHS mělo odcházet čipované, dvakrát očkované, odčervené a kastrované - s tou kastrací samozřejmě záleží i na plemeni a na daném chovateli, protože každý na to má jiný názor a já zkrátka kastruji a vím proč...Neznamená, že chovatel, který nekastruje, tak je špatný chovatel, ale z mého úhlu pohledu je to v dnešní době více než žádoucí a měl by to být standard.
Návštěva CHS
Důležitá součást výběru kotěte je i návštěva u chovatele, kde vidíte rodiče, ostatní kočky a prcky. Hlavně můžete vidět prostředí, ve kterém kočky žijí, jak se kočky chovají, zda zkrátka pochází ze stanice, s kterou se shodujete v tom, jak by to mělo vypadat. Za mě nezáleží, zda chovatel bydlí v bytě, či domě, zda má starý, či nový nábytek, zda má, či nemá luxusní vybavení domácnosti. Záleží na tom, že kočky žijí v milující rodině, je jich tak akorát na daný prostor (když je hodně koťat, tak samozřejmě přechodně se může stát, že vám jich tam přijde strašně moc - ono takový vrh o 9 koťatech je prostě znát :-)), že jsou spokojené, nejsou špinavé, příliš bojácné (tady samozřejmě je nutné počítat s tím, že jste pro ně cizí, a některé kočky prostě potřebují více času, či zkrátka nemají rády cizí lidi), mají čisté prostředí a dostatek vyžití v podobě kočičích stromů, hraček, dostatek záchodů a jídla. Počítejte s tím, že některé kočičky po koťatech vypadají jak hubená a vypelichaná kuřata :-) a to samé chovní kocouři, kteří zrovna zahájili protestní hladovku, protože si dlouho nevrzli :-) Dále, může se stát, že v chovatelské stanici ucítíte kočky - nemělo by to být rozhodně tak, že se vám zvedne žaludek, nebo dýcháte pusou, ale když se kocour rozhodne značkovat, věřte, že toho smradu se dá strašně těžko zbavit a něco prostě možná ucítíte - jen by to opravdu nemělo být extrémní. Nepočítejte s tím, že budete prolézat celý barák či byt - i chovatel má právo na soukromí. Na návštěvě by vám měl být chovatel ochotný a schopný zodpovědět veškeré otázky ohledně daného plemena a vašeho kotěte - jeho povahy, povahy jeho rodičů, atd. Můžete se setkat s tím, že chovatel není schopný ukázat z nějakého důvodu rodiče, či jednoho z nich - neznamená to nic špatného hned, měl by vám být schopný vysvětlit, proč to nelze a je spoustu důvodů, proč tomu tak může být. Pokud se vám líbí prostředí CHS, s chovatelem jste si sedli vzájemně, prcek splňuje vaše očekávání, určitě se s chovatelem domluvíte na budoucím prodeji prcka a jeho rezervaci. Většina chovatelů po vás bude požadovat zálohu, aby měli jistotu, že o prcka stojíte a zbytečně neodmítali další skvělé zájemce.
Odjezd do nového domova
pokud se s chovatelem dohodnete na všech podmínkách, pak už jen musíte vydržet čekání, až kotě bude moct do nového domova odejít. A to je zpravidla pro mazlíčkáře to nejtěžší a nejhorší období, ale nenaléhejte na chovatele a nesnažte se dobu čekání zkrátit - on ví, co dělá a jedná v zájmu prcka, který je na prvním místě...Zákon umožňuje odchod do nového domova ve 12 týdnech věku kotěte - za mě je to příliš brzo. Kotě v tomto věku ještě dudá od mamky občas, mamka je stále vychovává a kotě je sotva doočkované a po vakcinaci by mělo mít hlavně klid a bezpečí domova a mamky. Navíc v tomto věku ani není možné kotě vykastrovat.
Za mě ideální schéma je
8.-9. týden života - první vakcinace
11.-12. týden života - druhá vakcinace, čipování a vystavení pet pasu
Minimálně týden klid a žádný stres pro kotě po druhém očkování
13. týden a výše - pokud je třeba vakcinovat na vzteklinu, tak já nikdy neočkuji zároveň s druhou vakcínou, ale minimálně po týdnu a déle od druhé vakcíny. Vzteklina je povinná pouze pokud kotě musí vycestovat za hranice, jinak se vzteklina běžně neočkuje.
13. týden a výše lze kotě vykastrovat - záleží na zdravotním stavu a váze kotěte, jak zvládlo očkování atd - je to vždy individuální a taktéž na plemeni - lehká a menší plemena se zpravidla časně nekastrují.
14. týden a výše - odchod do nového domova, já osobně si prcky radši nechávám ještě déle. Za mě osobně je zkrátka špatně vylifrovat prcka na 12. týdnu života, takový chovatel v mých očích jedná pouze za vidinou peněz, či nemá cit pro kočky...Asi teď naštvu spoustu chovatelů, ale upřímně je mi to v tomto ohledu jedno...:-)
Určitě by vám chovatel měl dát k novému kotěti nasledovné
Průkaz původu, pet pas (očkovací průkaz), smlouvu a výbavu pro prcka - někteří chovatelé dávají i kopie testů rodičů, ale já osobně je posílám e-mailem na vyžádání, neb těch papírů bych tiskla zbytečně příliš mnoho - co lze poslat elektronicky, tak posílám raději elektronicky.
Kotě je doma
Chovatel by měl mít starost o to, jak se prcek první momenty v novém domově chová, zda je vše v pořádku a měl by tu pro vás být, pokud budete mít jakýkoliv dotaz, či se vám něco nebude zdát, či jen budete chtít napsat, jak strašně šťastní jste - však to je přece jeden z důvodů, proč je chovatel chovatelem - aby dělal radost ostatním lidem - nebo ne?
Pár vět na závěr
Aby nedošlo k omylům, tak ve zkratkách ještě pár vět
Čistá domácnost s kočkama = existuje tak asi 3 minuty po celodenním úklidu. Ne, nemůžete jíst na zemi - jako můžete, ale asi vám to nebude chutnat - ten kočkolit děsně skřípe v zubech :-) Pokud si na zem sednete, budete mít plný klín nejen koček, ale i chlupů a to samé bude cítit vaše zadnice...
V čem jít na návštěvu - jenom ne v černém, proboha a vzít si čisté oblečení ze skříně
Kdy jít na návštěvu - kdykoliv po dohodnutí s chovatelem a NIKDY předtím nedělat tour po jiných chovatelských stanicích, či nesahat na venkovní zvířata - takových věcí byste mohli chovateli domů dotáhnout, že se vám o tom ani nesnilo, to jen chovatelé mají noční můry
Jak zjistit info o chovateli - pokud potřebujete reference, zeptejte se v soukromí ostatních mazlíčkářů. Já osobně nejsem zastánce vypisováním do skupin - "Doporučte někdo CHS" - je to strašně nefér a subjektivní - to, co vyhovuje Andělce z Debílkova, nemusí rozhodně vyhovovat vám a naopak. Dejte nejvíce na své pocity, na svůj dojem a udělejte si vlastní názor.
Co když mi chovatel kotě neprodá - tak jako vy máte právo a možnost si najít toho správného chovatele, chovatel má právo a možnost si vybrat své mazlíčkáře. Pokud ovšem splňujete většinu věcí viz níže, tak by k tomu neměl být žádný důvod - maximálně osobní antipatie a ty by tam být taktéž neměly - obě strany si musí sednout i po lidské stránce...
Co vše si mám připravit předtím, než přijde kotě domů
- Záchod velikostně odpovídající plemeni
- Stelivo (vždy kupte to, které používá chovatel - alespoň na začátek) - je několik druhů steliv, časem si můžete přejít na jiné, pokud to kočka bude akceptovat :-) jinak můžete mít mokré překvapení v posteli a někdy i bobánek se najde - to asi nechcete :-)
- Jídlo - granule, maso, konzervy - vždy opět začínejte krmit tím, čím krmil chovatel - NIKDY hned neměnit krmivo, na to můžete postupně přejít až časem - jinak si zaděláte na to, že doma budete mít vymalováno - kočkaři chápou, čím :-) bude to do hněda, přátelé
- Misky na vodu a jídlo, případně vodní fontánky
- Škrabadla, kočičí stromy, poličky na zdi - kočky milují výšky
- Dostatek hraček - dělá se spoustu hraček, určitě si na trhu vyberete
- Pelíšky, tunely, různé prolézačky atd
- Zabezpečit domácnost - vyhodit jedovaté kytky, uklidit vše, co by mohl rozbít a pořezat se, či zranit se. Zašpuntovat všechny mezery, kam by kotě mohlo zalézt a odkud samo těžko vyleze, či se tam vy nedostanete, zasíťovat okna a balkony. POZOR NA VĚTRAČKY.
- Dopředu mít dobrého veterináře! Nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat...a není nic horšího než kombinace nezkušeného mazlíčkáře a špatného veterináře
Co tedy mám všechno splnit, abych mohla rozmazlovat kotě ze seriózní CHS?
- Být milovník koček
- Zabezpečit domácnost a okna/balkony - aby se kočka zbytečně nezranila, neotrávila, nevypadla z okna/balkonu
- Poslouchat rady chovatele a řídit se jimi - jen daný chovatel zná své kotě a linie nejlépe
- Být s chovatelem v kontaktu v dobrém i zlém čase
- Být upřímný a nelhat a důvěřovat chovateli
- Mít dostatek financí nejen na pořízení kotěte, ale i na jeho celý život - výbava domu, jídlo, kočkolit, kočičí stromy, hračky
- Počítat s tím, že si pořizujete nejlepšího kámoše na spoustu let - nikdy se ho nevzdat kvůli debilitě
- Vědět, že si pořizujete živého tvora a že živý tvor může onemocnět
- Vědět, že kočka není pes :-) vyžaduje naprosto jiný přistup a i výchovu
- Nebýt blbec :-)
Kolik si mám připravit peněz?
Zde vám postupně vypíšu nějaká plemena a jejich pořizovací ceny - ceny mohou být odlišné v každé CHS, uvedené ceny jsou průměrné. Každý chovatel si určuje cenu koťat sám a toto je pouze orientační přehled. Plemena budu průběžně doplňovat. Seřazeny jsou dle abecedy. Plemena koček zde vypisuji pouze ty, které jsou uznané FIFE.
- Barmská kočka - 15.000-18.000 CZK
- Bengálská kočka - 15.000 - 20.000 CZK
- Britská kočka - 10.000 - 15.000 CZK
- Burmilla - 10.000 - 15.000 CZK
- Donský Sphynx - 18-000 - 23.000 CZK
- Egyptská Mau - 18.000 - 22.000 CZK
- Exotická kočka - 10.000 - 12.000 ZK
- Habešská kočka - 14.000 - 16.000 CZK
- Kartouzská kočka - 10.000 - 12.000 CZK
- Mainská Mývalí - 13.000-15.000 CZK
- Norská Lesní - okolo 12.000 CZK
- Orientální kočka - 10.000 - 16.000 CZK
- Perská kočka - 10.000-12.000 CZK
- Peterbald - okolo 15.000 CZK
- Ragdoll - 13.000 - 20.000 CZK
- Ruská Modrá - 14.000 - 16.000 CZK
- Siamská kočka - 10.000 - 16.000 CZK
- Sibiřská kočka / Něvská maškaráda - 10.000 - 13.000 CZK
- Kanadský Sphynx - 18.000 - 20.000 CZK
- Turecká Angora - 7.000 - 12.000 CZK (bílé jsou k horní hranici)
- Thajská kočka - 20.000 - 30.000 CZK
Autor: Šárka Stará Jetelová