Plemeno Thajská kočka je plně uznané

Uznání plemene

FIFé (Fédération Internationale Féline), jedna z největších mezinárodních felinologických organizací, jejímž členem je i ČSCH-SCHK (Český svaz chovatelů - Sdružení chovatelů koček), na svém generálním zasedání, které se konalo ve dnech 25. až 26. května 2017 v Bratislavě, uznalo plemeno Thajské kočky (THA) poměrem 38 hlasů pro a 1 hlasu proti s platností od 1. října 2017.

Proces definitivního uznání plemene Thajské kočky ve FIFé byl nastartován před několika lety. Spolu se standardem byla předložena žádost o předběžné uznání, které Thajská kočka získala v roce 2014. Na splnění podmínek pro získání plného uznání Thajských koček spolupracovaly desítky chovatelů z mnoha zemí, zejména pak z Itálie, Německa, ČR, Rakouska, Švýcarska, Portugalska a Lucemburska.

Z pověření delegátů ČSCH-SCHK byli před hlasováním předvedeni čtyři zástupci plemene v základních barevných variantách. Byly jimi tyto Thajské kočky:

  • Bigail Fancy Diamonds, CZ - kočička, zbarvení seal-point a Fayniy Frayer Royal Symphony, UA - kocourek, zbarvení blue-point, oba z majetku paní Jany A. Kadlecové a pana P. Braunera, chovatelská stanice Fancy Diamonds;
  • Grace Black and White, RU - kočička, zbarvení chocolate-point, v majetku manželů Fléglových, chovatelská stanice Devil´s Flower a
  • Sardonix Magia Vostoka, RU v barvě lilac-point, kterého předvedl ruský chovatel Dmitri Abarinov z chovatelská stanice Tai Anhanerbe.

Jmenované kočky byly spolu s několika dalšími kočkami z Itálie, Německa a Rakouska následně předvedeny na semináři pro posuzovatele. Za uznání chovatelské práce českých chovatelů lze považovat skutečnost, že na kočce Bigail Fancy Diamonds, CZ byl předveden standard plemene Thajské kočky.

Kde to všechno začalo

Vydejme se ve zkratce ve stopách vedoucích k uznání Thajských koček v rámci FIFé.

Thajská kočka patří k nejstarším plemenům koček, ačkoliv podle data uznání je plemenem nejmladším. Pochází ze Siamu, dnešního Thajska. Thajský název této kočky je Wichien Maat, což může být volně přeloženo jako zlato a diamanty nebo měsíční diamant. Je také označována jako tradiční, původní (Old-Style) nebo klasická Siamská kočka. Její přezdívkou je "Applehead" (hlava ve tvaru jablka).

Přestože Thajské a současné Siamské kočky mají společné dávné předky, kterým se říkalo Královské kočky ze Siamu, jsou to dnes dvě odlišná plemena. Královské kočky ze Siamu bývaly v minulosti výhradně ozdobou paláců siamských králů a buddhistických klášterů. Byly považovány za svaté a věřilo se, že přinášejí štěstí. Očím obyčejných smrtelníků zůstávaly po mnoho staletí skryty.Kromě Egypta, kde byly kočky uctívány jako bohové, a Thajska bychom jen těžko hledali zemi s tak dlouhou a doložitelnou historií uctívání koček.

Thajská nebo Siamská kočka?

V minulosti byl název Siamská kočka používán pro oba dva typy - typ dnešní Thajské kočky a typ dnešní Siamské kočky. Chovatelé tedy začali používat název tradiční, původní (Old-Style) nebo klasická Siamská kočka pro dnešní Thajskou kočku a moderní Siamská kočka pro dnešní Siamskou kočku. Překrývání názvů přinášelo problémy, což následně vedlo v roce 1990 k oddělení plemen a názvů na Thajskou a Siamskou kočku. Ve stejném roce WCF (World Cat Federation) uznala kulatější typ s jablečnou hlavou jako samostatné plemeno s vlastním standardem a pod názvem Thajská kočka. Po roce 2000 uznaly Thajskou kočku i další mezinárodní federace a posléze v roce 2014 získala Thajská kočka status preliminary (předběžné uznání) i ve FIFé (FédérationInternationale Feline). Generální zasedání FIFé v květnu v Bratislavě pak vyslovilo ANO pro plné uznání plemene Thajské kočky od 1.10.2017.

Povaha a charakter

Ve 20. století se kočky ze Siamu staly jedním z nejpopulárnějších plemen v Evropě a Severní Americe.

Hlavním rysem Thajské kočky je silná vazba ke své vztahové osobě. Do okruhu svých lidí zahrnuje i děti, ke kterým chová mateřský vztah. Thajka je mazlivá a přátelská, ale není dotěrná. Společnost člověka upřednostňuje před přítomností ostatních zvířat, ačkoliv nemá problém při soužití s ostatními domácími mazlíčky. Je to kočka výrazně inteligentní, zvědavá a učenlivá. Přestože je Thajka komunikativní, není tak hlasitá a hovorná jako moderní Siamky. Snadno se přizpůsobí novému prostředí a ráda cestuje. Hravost si zachovává do vysokého věku. U Thajských koček nebyl pozorován sklon k nemocem, což ovlivňuje i jejich dlouhověkost, dožívají se 15 - 20 let.

Barevné variety Thajek

Thajská kočka je stejně jako Siamská kočka s akromelanickými odznaky. Gen pro toto zbarvení způsobuje soustředění pigmentu do okrajových částí těla. Navenek se projevuje výrazně zbarvenou obličejovou částí hlavy, ušima, nohama a ocáskem oproti ostatním částem těla. Toto zbarvení s sebou nese modrou barvu očí, která je u Thajek sytě modrá. Vysoký důraz je kladen na rovnoměrné zbarvení odznaků. Koťata se rodí čistě bílá a zhruba do jednoho roku se jejich odznaky vyvíjejí až do úplného zbarvení. S věkem srst Thajek tmavne, což se nejvíce projevuje na zádech.

Standard stanoví čtyři základní barvy: seal (černohnědá), blue (modrá), chocolate (čokoládová) a lilac (lilová). Šlechtěním bylo dosaženo dalších barevných variant, kterými jsou red (červená), creme (krémová) a tortie (želvovinová). Dalším šlechtěním pak bylo dosaženo kresby (tabby) ve všech barevných varietách.

Přání Thajkám

Milé Thajky, dne 26.5.2017 se vám otevřely dveře do velkého kočičího světa. Věřím, že najdete svoji cestu k srdcím všech milovníků kočičí krásy a elegance.

J.A.Kadlecová s kočičkou Bigail Fancy Diamonds, CZ v barvě seal-point

Spoluautorka návrhu na uznání Thajské kočky - Hana Miriam Klein s J.A.Kadlecovou a kočičkou Bigail Fancy Diamonds, CZ v barvě seal-point

Autor: Jana Anastázie Kadlecová © 2017

Foto: Radim Flegl © 2017