Jak krmíme své kočky my


Narozená koťata jsou v prvních cca třech týdnech plně odkázána na mateřské mléko. Je proto velmi důležité v tomto (a nejenom v tomto) období matku krmit vysoce kvalitní potravou, aby měla dostatek kvalitního mléka pro všechna koťata ve vrhu. O tom, jak koťata v prvních týdnech svého života prospívají, se přesvědčuji nejen vizuální kontrolou jejich zdravotního stavu, ale zejména pravidelným denním vážením. Nic tak dobře neukáže, jak koťata rostou, jako kontrola denních přírůstků na hmotnosti. Pokud jsou koťata v pořádku a matka má dostatek mléka, pak by měla koťata přibývat průměrně 10 gramů denně. Pokud je denní přírůstek pod průměr, určitě nepropadám panice, koťátko obvykle následujícího dne "ztrátu" dožene. Podstatné zkrátka je, aby koťátka zvyšovala svoji hmotnost.

Podle mléčnosti matky v období 3 - 4 týdně věku koťat nastupuje období pozvolného přechodu na pevnou stravu. Je to období pro koťata velmi ošemetné. Pokud není chovatel dostatečně obezřetný, může se kotě přecpat a pak následují střevní obtíže provázené průjmem. Mě se osvědčilo přechodové období neuspěchat a rozložit je na dobu cca 1 týdne. Spolu s počínajícím přechodem na pevnou stravu mají koťata volný přístup ke kotěcím granulím a k pitné vodě. Drobné kotěcí granulky jsou v počáteční fázi pro koťata spíše objektem vhodným ke zkoumání a k hrám. Ale protože koťata zkoumají své okolí nejen zrakem a čichem, ale i zoubky, velice záhy přijdou na to, že granulky jsou sice fajn na hrabání a rozhazování, ale že současně i dobře chutnají a protože je má ráda i máma, tak se je pozvolna sama naučí velmi dobře přijímat.Postupně, jak koťata rostou, dostávají kapsičky vhodné pro koťata. Je důležité sledovat informaci od výrobce, pro jakou věkovou kategorii jsou tyto výrobky určeny.

Další, neméně důležitou, složkou potravy, ať už se jedná o koťata nebo dospělé kočky, jsou mléčné výrobky. I zde se projevují mlsné jazýčky. Některá kočka preferuje smetanu, jiná si jí nevšimne a upřednostní kondenzované mléko. Obecně je má zkušenost taková, že kočkám chutná kysaná smetana a smetanový krém (Pribináček). Určitě nepohrdnou ani šlehaným tvarohem, který připravuji při pečení moučníků. V žádném případě by ale kočka neměla dostávat mléko. K vysrážení mléčné bílkoviny je nutný kasein, který produkuje sliznice žaludku mláďat savců. S růstem mláďat žaludek přestává kasein produkovat a mléko pak prochází trávicím traktem nevysrážené, nestrávené a nezřídka může způsobit dietetickou poruchu. Otřepané pořekadlo našich babiček, že kočka, která chytá myši, musí dostat mléko, je mylné a zavádějící. Některé kočky nepohrdnou ani sýrem. U takových mlsalek je vhodnější podávat sýry tavené, které může kočka bezproblémově lízat. Tvrdé sýry se kočkám špatně koušou, neboť se jim napichují na zuby, ale najdou se i takové specialistky, které si s tím umí poradit.

Může se stát, že kotě v novém domově začne odmítát to, o čem jsem hovořila, že jim ke krmení předkládám. Pro takové chování kotěte je velmi jednoduché vysvětlení. Koťata pobývají u chovatele minimálně do věku 13 týdnů, než mohou odejít do nových rodin. Krmím celou smečku najednou, nikdy neodděluji koťata od dospělých koček. Koťata jsou tedy naučena přijímat potravu v kolektivu a celkem bez větších obtíží přijímají všechny složky jídelníčku. Po odchodu do nové rodiny se musí vyrovnat s obrovskou změnou, která v jejich dosavadním krátkém životě nastala a taky jim chybí kočičí smečka, která je vedla k tomu, že zbaštila všechno, co na "stůl" dostala. V novém domově se v každém z koťat začínají projevovat individuality a dochází k jisté preferenci potravy. Nemusí tomu tak ovšem být u každého kotěte. A tak během několika málo dní máme z kotěte, které přijímalo bez obtíží vše, striktního specialistu na granule, který nechce krom granulí nic jiného anebo specialistu, která se dožaduje pouze syrového masa. Nutno rovněž podotknout, že i v druhu masa se mohou kočky specializovat.

Jak jsem se již zmínila, chovám kočky ve skupině. Abych neměla po podlaze nespočet mističek, vyřešila jsem potřeby smečky následovně - na několika místech v bytě mají misky se suchým krmivem (i v přírodě musí kočka potravu hledat a tak pro jejich zábavu čas od času misky přemístím), na jedno stálé místo dostávají 2x denně kapsičku nebo syrové maso či rybu. Na několika místech v bytě mají kočky umístěnu misku s čerstvou vodou. Voda je umístěna vždy na jiném místě, než potrava.